Belediye Sitesi
  • Hitit Medeniyeti 450 yıllık Başkenti HATTUŞA
HATTUŞA BOĞAZKALE

İlçemiz Hakkında

Boğazkale ilçesinin tarihi M.Ö 5000 yıllarına kadar uzanır. İlçe merkezinin hemen yanı başında bulunan ve Hitit İmparatorluğu başkenti olan hattuşa ve hattuşanın görkemli açık hava tapınağı Yazılıkaya ilçenin en önemli tarihi mekan kaynağıdır.
Hattuşa ve Yazılıkaya ören yerleri Bireşmiş Milletlerin UNESCO teşkilatınca da korunması gerekli dünya mirası listesinin 377. Sırasında bulunmaktadır.
Cumhuriyetin ilk yıllarında adı Boğazköy iken, 1936 yılında ismi Boğazkale olarak değiştirilmiştir.1967 yılında belediye teşkilatı kurulmuş,1987 yılında Sungurludan ayrılarak ilçe yapılmıştır.
Boğazkale ilçesi, sungurlu ilçesine bağlı bir bucak merkezi iken;1987 yılında yörenin turistik durumu dikkate alınarak ilçeye dönüştürülmüştür. Ve Çoruma bağlanmıştır. İlçe olmadan önce; Boğazköy ismini taşıyan yerleşim yeri, Çorum ilinin 82 km güneybatısındadır.
Hattuşa ve Yazılıkaya nın keşfi 1834 yılında olmuştur. 1835-1894 yılları arasında çeşitli yabancı arkeologlar tarafından ferdi çalışmalar yapılmış; 1904 yılından itibaren ise Alman Doğu Kültürleri Araştırma Merkezi tarafından kazı çalışmaları başlatılmıştır. 1939 yılından bu yana da kazılar, aralıksız olarak devam etmektedir.
Boğazkale; Hattuşa ve Yazılıkaya ören yerleri 02,10,1998 tarihli resmi gazetede yayınlanan bakanlar kurulu kararı gereğince Milli Park olarak ilan edilmiştir.
Hızlı Menü