Yazır Köyü

Yazır Köyünün kuruluş tarihi bilinmemektedir. İlk kurucuları olarak İran’nın Horasan şehrinden gelen seyit cemal’in ailesi olduğu ve diğer halkın ise Kırıkkale ili Keskin İlçesinden geldikleri bilinmektedir.Bazı kaynaklara göre köyün kuruluş tarihi 1330‘lu yıllar olarak tespit edilmiştir.

İlk kuruluşundan bu yana isminde herhangi bir değişiklik olmamıştır. Boğazkale ilçe merkezinin Güneybatısında bulunmaktadır. Sınırları Boğazkale ilçesine bağlı Sarıçiçek köyü, Karakeçili köyü ve Boğazkale şehir merkezi ile kesişen sınırlar içerisinde yer almaktadır.

Genelde kara ikliminin hüküm sürdüğü yazları kurak ve sıcak kışları soğuk ve kar yağışlı Bölgenin yüksek kesimleri sonbahar-kış ve ilkbahar kısmen sisli olup hakim rüzgar poyrazdır.

Boğazkale ile arasındaki asfalt yolun ocak –şubat aylarında kar yağışından dolayı buzlanma meydana gelir.

Fakat bu buzlanma 5-6 gün içersinde erir. Köyün kuzeybatısı ile güney batısının dağlarla çevrili olduğu fakat belirli bir isminin olmadığı bilinmiştir.  

Arazinin yapısından güneyi ve kuzeyinin hafif dağlık olduğu kuzeybatısı ve güneydoğusu ise yüksek kesimli dağlık alan olup aynı karaktere sahip arazi kesimlerinden oluşmaktadır. Yazır köyü ile ilçe merkezi arasında olup budaközü deresine akan 3 km. uzunluğunda gök yokuş deresinin mevcut olduğu; Arazinin hepsi meşe ağaçlarıyla kaplıdır .Kesimler sık sık yapıldığından ortalama olarak ağaçların boyu 1 ile 1,5 m. arasında olup bazı yerleri seyrektir.

Kuzey-batı ve güneydoğu kesimlerindeki ağaçlıkların biraz daha sık olduğu bilinmektedir. Ulaşım durumu asfalt yolla sağlanmış, başka ulaşım mevcut değildir.

Boğazkale ilçesine 4 Km uzaklıkta bulunan Yazır köyünün yol durumu asfalttır. Kışın yağışlardan dolayı buzlanma meydana gelir fakat bu buzlanma 3-4 gün içinde erimeye başlar. Ulaşıma bunun hiçbir zararı bulunmamaktadır. Yazır köyünün ekim alanının köy arazisine oranı ekim alanlarının daha fazla ve büyük çapta olduğu köy arazisinin ekim alanının 1/3 kadarını ancak kapsadığı ve yerleşim alanının hiç gelişme göstermediği sebebinin ise devamlı göçün olmasıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

 2009 - ARAP DAMLAR
 2004 - ORHAN ULUSOYLU

Ziyaretçi Sayacı

Bugün 9

Dün 12

Bu Hafta 56

Bu Ay 208

Toplam 9055

Haberler

 • Adres

  Çarşı Mahallesi Boğazkale/Çorum

 • Email

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 • Phone

  +90 364-452-2830
  +90 364-452-2025