KÖYLERİMİZ

Yekbas Köyü

Evren Beldesi’nin kuruluş tarihi hatırlanmamakta olup Yekbas ismi ile anılmıştır. Oba olarak kurulduğu bilinmekte olup Boğazkale ilçesi, Emirler Köyü, Kaymaz, Yanıcak, Evci, Karakeçili, Alaca ilçesi Yüksek Yayla Köyleri ile çevrilidir. 1988 yılında Dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Kenan EVREN’i n ziyareti ile isminin Evren olarak değiştirildiği, 1992 yılında ise nahiye statüsüne alınmıştır. Beldenin eski adı Yekbas’ tır. Boğazkale ilçe merkezinin kuzeyinde bulunmaktadır.

Devamını oku...

Emirler Köyü

TARİHİ:
Köyün adının bir rivayete göre bölgede yaşayan Emir ağadan geldiği söylenmektedir. Köy ilk olarak şimdiki yerleşim yerinin doğusunda bulunan maden ocağı ve sarı kayalar bölgesine kurulmuş olup, değişik nedenlerden dolayı yeri değiştirilmiştir. Köyün ilk kurucu aileleri, Osmanlı döneminin 1830'lu yıllarında TAŞÇI ve AYLAN aileleridir.

Devamını oku...

Kaymaz Köyü

Kaymaz Köyü 1850-1900 yılları arasında çevre illerden yapılan göçler sonucu ilk önce Çorum ili Sungurlu ilçesine yerleşen halk daha sonra Tokat ilinden gelen ERKUŞ ailesinin Kaymaz köyüne yerleşmesiyle Sungurlu ilçesinden gelenlerle birlikte Kaymaz köyü kurulmuştur.

Devamını oku...

Evci Köyü

Evci Köyünün tarihinin çok eski olduğu bilinmekte olup ,Sultan Hamit zamanına kadar dayanmaktadır ,Ancak kesin olarak hangi tarihte nereden gelinerek yerleşildiği ve kurulduğu bilinmemektedir.

Devamını oku...

Çarşıcuma Köyü

Çarşıcuma Köyüne 1918-1920 yıllarında Rumlar gelerek yerleşmişlerdir. Kurtuluş Savaşından sonra burada bulunan Rumlar Yunanistan’a iade edilerek Selanik’ten gelen Göçmenler Köye yerleştirilmişlerdir.

Devamını oku...

Kadılıtürk Köyü

Tarihi
Kadılıtürk köyü yaklaşık 1900 ile 1920 yılları arasında çevre illerden gelen kişilerin önce Çorum Boğazkale ilçesine yerleşmişler ve burada geçim sıkıntısı yüzünden Kadılıtürk köyüne yerleşmişler ve Kadılıtürk köyü oluşmuştur.

Devamını oku...

Örenkaya Köyü

Tarihi
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında kesin bir bilgi yoktur. Türkiye'nin doğu bölgesinden göç yoluyla gelip yerleşen bir köydür.

Devamını oku...

Karakeçili Köyü

Karakeçili köyünün tarihi 1563 yıllarına dayanmaktadır. Köyde bulunan bugünkü halk çevre illerden göç eden vatandaşlardan oluşmaktadır. Köyün tarihi çok eskilere dayanmakla beraber Anadolu’ya ilk yerleşen Türk kolunu ismini almıştır.

Devamını oku...

Ziyaretçi Sayacı

Bugün 9

Dün 12

Bu Hafta 56

Bu Ay 208

Toplam 9055

Haberler

 • Adres

  Çarşı Mahallesi Boğazkale/Çorum

 • Email

  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 • Phone

  +90 364-452-2830
  +90 364-452-2025