Çarşı Mahallesi Boğazkale/Çorum      bogazkalebelediyesi@hotmail.com    info@bogazkale.bel.tr   +90 364-452-2830  +90 364-452-2025 
Ekonomik - Sosyal Durum


Ekonomik - Sosyal Durum

İlçemiz ekonomisi genel olarak tarım ve hayvancılığa dayanmakla birlikte turizm sektöründen de pay almaktadır. Tarım ve hayvancılık daha çok küçük aile işletmeciliği şeklinde olup, sulanabilir tarım arazisinin de azlığı sebebi ile ekonomik getirisi düşük kalmaktadır.

12.110 hektar olan toplam tarım arazisinin sadece 1000 hektarı sulanabilmektedir. İlçe genelinde tarım ürünlerini işleyerek ekonomiye kazandıracak işletmeler bulunmamaktadır. 

Kaymakamlığımız tarafından çiftçilerimiz modern tarım ve desteklemeler konusunda bilgilendirmek suretiyle ve tarımsal sulama konusunda gerekli alt yapı faaliyetlerine önem verilerek tarımsal getiri oranı arttırılmaya çalışılmaktadır.  

Turizm sektöründe ise 4 adet otel işletmesinin yanı sıra hediyelik imitasyon eşya üreten ve pazarlayan vatandaşlarımız bu alandan geçimini temin etmektedirler. 

Aynı şekilde Kaymakamlığımız tarafından sektörün sorunları gözetilerek ve gerekli bilinçlendirme çalışmaları yapılarak bu alanda da getiri arttırılmaya çalışılmaktadır. 

İlçemizde okuma yazma oranı %99 olup, vatandaşların sosyal yaşantısı içerisinde gelenek ve görenekler önem arz etmekle birlikte, yeniliklere duyarlı ve açık olmaları da dikkat çekicidir. 

Birçok sosyal imkândan mahrum olan vatandaşlarımız ve öğrencilerimize yönelik Kaymakamlığımız ve yerel yönetimler vasıtasıyla sanatsal, spor, sosyal ve kültürel aktiviteler düzenlenmektedir. 

İlçemizde halen ahşap yapılar hakim olmakla birlikte son yıllarda yapılmakta olan inşaatların çoğunluğu betonarme yapı özelliğindedir. 

Özellikle ilçe merkezinde bulunan yapıların büyük çoğunluğunun sit alanları üzerinde bulunması konutların hem tamiratını hem de yeni yapılaşmayı engellemektedir. 

İlçemizde 3 Adet Dernek faaliyet göstermekte olup, Sivil Toplum Kuruluşu olarak sadece Ziraat Odası mevcuttur.


Diğer Haberler
İletişim Bilgilerimiz Ulaşım Harita
  Çarşı Mahallesi Boğazkale/Çorum  
 +90 364-452-2830  +90 364-452-2025
bogazkalebelediyesi@hotmail.com  
info@bogazkale.bel.tr
      Boğazkale Belediyesi | Tüm hakları saklıdır | İzinsiz kopyalama yapılamaz | © 2018