Çarşı Mahallesi Boğazkale/Çorum      bogazkalebelediyesi@hotmail.com    info@bogazkale.bel.tr   +90 364-452-2830  +90 364-452-2025 
Kadeş Anıtı


Kadeş Anıtı

Hattuşa’da İki Gün Projemizin ilk faaliyet kolunu oluşturan KADEŞ ANITI “Varış Odaklı Marka Kent” hedefimiz doğrultusunda, İlçe girişinin görsel algıya dayalı imaj niteliğinde düzenlenmesini içermekte olup, ilçemize gelen ziyaretçilere örnek bir turizm beldesine ulaşıldığı hissi verecektir. 

Anıtın mimari projesi Feraz MANEVİ, tasarımı ve yapımı heykeltıraş Doç.Dr. Sait RÜSTEM’e ait olup, tarihin ilk yazılı uluslararası anlaşması Kadeş’ten esinlenilmiştir. Kadeş Barış Anlaşmasına neden olan Hititler ile Mısırlılar arasında geçen savaş ve neticesinde imzalanan Barış Anlaşması, tarihi verilerin ışığında sanatsal objelerle anlatılmaya çalışılmış, barışın ön plana çıktığı bir kompozisyon sergilenmiştir. Yapımında andezit taş kaplamanın yanı sıra fiberglas malzemeden Rölyefler kullanılmış olup, 7 m yüksekliğinde 14 m. uzunlunda inşa edilmiştir.

Anıtın bir tarafı Mısır diğer tarafı Hitit figürleri içermekte olup, şimdiden ilçemizin sembolü olmaya aday gözükmektedir. Anıtın yapımına 19 Temmuz 2011 tarihinde başlanmış, 18 KASIM 2011’de bitirilmiştir. 

Anıt üzerinde inceleme yapıldığında savaş ve barışın bir arada kompoze edildiği, farklı iki medeniyetin kendi ritüelleri ile esere yansıtıldığı, barış anlaşmasının ön plana çıktığı bir eser görülmektedir.

İlçemize gelen ziyaretçiler anıtı gezmek suretiyle Hitit ve Mısır medeniyeti hakkında bilgi sahibi olabilecek, tarihin ilk yazılı uluslararası anlaşması KADEŞ metnini inceleyebilecek ve burada hatıra fotoğrafı çektirebilecektir. Ayrıca anıtın platformu kültür-sanat faaliyetlerinde kullanılabilecek şekilde tasarlanmış olup, yıl içerisinde belli zamanlarda bu tip organizasyonlar planlanmaktadır.


Diğer Haberler
İletişim Bilgilerimiz Ulaşım Harita
  Çarşı Mahallesi Boğazkale/Çorum  
 +90 364-452-2830  +90 364-452-2025
bogazkalebelediyesi@hotmail.com  
info@bogazkale.bel.tr
      Boğazkale Belediyesi | Tüm hakları saklıdır | İzinsiz kopyalama yapılamaz | © 2018