Çarşı Mahallesi Boğazkale/Çorum      bogazkalebelediyesi@hotmail.com    info@bogazkale.bel.tr   +90 364-452-2830  +90 364-452-2025 
İbikçam Mesire Alanı


İbikçam Mesire Alanı

Hattuşa’da İki Gün Projemizin bir faaliyet kolunu teşkil eden Japaon Bahçesi Mesire Alanı Projesi; İlçe merkezine 4 km mesafede, Hattuşa Örenyeri - Yer Kapı istikametinde bulunan İbikçam Göleti çevresinde 15.000 m2 alanda uygulanmıştır. Yapımına 2011 Ağustos ayında başlanmış ve Kasım 2011’de tamamlanmıştır. 

Proje uygulama sahası meşe ormanları ile Göletin iç içe geçtiği büyüleyici bir doğal güzelliğe sahip olup, gelen ziyaretçileri kendisine hayran bırakacak tarzdadır. Burası adeta doğanın koynunda yeşili, mavisi ve suyuyla saklı bir bahçedir. Gelen ziyaretçiler iskeleden göletteki Japon balıklarını seyredebilecek, kamelya ve masalarda piknik yapabilecek, Japon bahçesi içerisinde yürüyüş yaparak özel bitkileri görebilecek, çocuklarını oyun parkına bırakabilecek, özel konumlandırılmış salıncaklarda ve banklarda oturup göleti izlerken günün tüm yorgunluğunu ve stresini üzerinden atabilecek ve neticede doğayla iç içe rüya gibi bir gün geçirmiş olacaklardır. 

Peyzaj düzenlemesi yapılırken doğal dokunun korunmasına önem verilmiş, kalıcı yapılaşmalardan uzak çevreci bir yaklaşım ortaya konmuştur. Bahçe mobilyalarının tamamı ahşaptan imal ettirilmiştir. 

Hitit Yürüyüş Parkurlarının Hattuşa – Gölet – Çampınar - İbikçam – Yazır Vadisi rotasını kullanacak olan doğa tutkunları için dinlenme ve konaklama amaçlı bir kamp alanı niteliğindedir. Bu özelliği ile Hitit Yürüyüş Parkurlarına da canlılık katmış olacaktır. Ayrıca burada gençlik kampları ve izci kampları da kurulabilecektir. 

Projemiz ilçemizde turizm alternatiflerini genişletmek adına, kültür turizminin yanı sıra doğa turizmini de etkin hale getirmeyi amaçlamakta olup, ayrıca ilçemizi en fazla Japon turistlerin ziyaret ettiği düşünülerek onlara da bir jest olması adına önemli görülmektedir.


Diğer Haberler
İletişim Bilgilerimiz Ulaşım Harita
  Çarşı Mahallesi Boğazkale/Çorum  
 +90 364-452-2830  +90 364-452-2025
bogazkalebelediyesi@hotmail.com  
info@bogazkale.bel.tr
      Boğazkale Belediyesi | Tüm hakları saklıdır | İzinsiz kopyalama yapılamaz | © 2018